Anoreksiya Nedir?

Anoreksiya nedir, belirtileri nelerdir? Anoreksiya Nervoza ne demek? Anoreksiye tedavisi nasıl olur, nasıl tedavi edilir? Beslenme bozukluğu belirtileri nelerdir.

Anoreksiya, bilimsel adıyla Anoreksiya Nervoza. Beslenme bozukluğundan kaynaklanan bir hastalık olmakla birlikte temelinde ciddi psikolojik bozukluklar yer almaktadır. Anoreksiya masum bir diyet ile başlayan ama sonu ölümcül açlık oyununa dönen bir beslenme bozukluğudur.  Genellikle 15-25 yaş arasında bireylerde görülen bir beslenme bozukluğudur ve daha çok gelir seviyesi ortalamanın üzerinde olan genç kadınlarda görülür. Başlanılan masum bir diyet, ilerledikçe kişide zayıflayamadığı düşüncesi oluşturmaya başlar. Kişi aynaya baktıkça kendisini hala kilolu görmeye devam eder oysaki kişi kilo kaybetmektedir. Psikolojik olarak kendisini yemeğe tamamen kapatan kişi yemek yediği zamanlarda da yediklerinin tamamını tekrar geri çıkarır. Bu hastalık erken fark edilip teşhis edilmesi kişinin vücudunda geri dönüşü olmayan bir ömür boyunca sürebilecek çok ciddi hasarlara neden olabilir. Hastalık tedavi edilmezse kişinin ölümü kaçınılmazdır. 

Anoreksiya’nın belirtileri;

  • Yaşa ve boya uygun olmayan kilo,
  • Kilo kaybetmek için aşırı uğraş,
  • Zayıf olunmasına rağmen kilolu olduğunun düşünülmesi,
  • Kilo almaktan korkarak yemek yememek,
  • Zayıf olmalarına karşın aşırı egzersiz yapma,
  • Kadınlarda 3-4 ay boyunca regl olamama,
  • Cildin nemini kaybetmesi,
  • Vücut sıcaklığının düşmesi,
  • Kalp ritminde düzensizlik,

 

Beden Kitle Endeksiniz anoreksiya olduğunuzu söylüyorsa mutlaka tedavi olmalısınız. Anoreksiya’nın tedavi edilmesi için mutlaka bir hastaneye gidilmesi gerekir. Bu hastalık aynı zamanda psikolojik bir sorun olduğu için tedavi bir doktor, bir psikolog ve bir beslenme uzmanı tarafından ortak olarak yürütülmelidir. 

Anoreksiya nevroza gibi beslenme bozukluğu olan bir diğer hastalıkta Bulimia nevroza‘dır. Bulimia nevroza, anoreksiya ile benzer olarak aşırı zayıf olma hastalığıdır. Bulimia nevroza ile Anoreksiyo nevroza arasındaki fark, bulimia olan kişilerde psikolojik bozukluk ve dengesizlik had safhadadır. Kişi bir anda aşırı yemek yeme sendromuna girerek kısa sürede çok fazla yemek yer. Ancak daha sonra yemek yeme olayından dolayı kendisini suçlu hissederek yediğini kusar ya da yediği yemekten kilo almamak için müshil gibi kalın barsağı aşırı çalıştıracak laksatif ilaçlar kullanırlar. Hatta lavman yapıldığı durumlarda görülebilir.

UNUTMAYIN: Müshil ve benzeri ishal yapıcı ilaçlar kilo vermenize yardımcı olmaz. Bu ilaçlar vücudumuzun aşırı miktarda su kaybetmesinden başka bir işe yaramaz. Yüksek miktarda su kaybeden vücudumuza sıvı takviyesi yapılmazsa vücudumuzda başka ciddi problemler oluşabilir.

 

Yemek Kulübüm - Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır

 

 

Top