Taze Balık Almanın Püf Noktaları

Balığın kalitesi nasıl anlaşılır? Balık Nasıl Alınır? Balık alışverişi nasıl yapılır? Taze balık almanın püf noktaları, Taze Balık alırken nelere dikkat edilmeli?

Bu yazımızda; Balığın kalitesi nasıl anlaşılır, balık nasıl alınır? balık alışverişi nasıl yapılır, taze balık almanın püf noktaları nelerdir, taze balık alırken nelere dikkat edilmeli sorularına cevap bulabilirsiniz.

 

Balık ve Deniz Ürünleri Alışverişi

Hepimiz balık alırken mutlaka taze olup olmadığını kontrol ederiz. Ancak taze olup olmadığını ilk görüşte kaçımız anlayabiliriz. Hem kolay hem zor bir iştir balık almak. Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki balık almak dana eti almaktan daha kolay bir iştir. Hem taze balığı seçmek konusunda hem de yapacağımız yemeğe ya da pişireceğimiz yönteme göre balık almak dana eti almaktan daha kolay bir iştir.

Bu konuda daha detaylı bilgi için Taze Balık Nasıl Anlaşılır? yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Taze balık almanın püf noktaları

Balık alışverişimiz sırasında alacağımız balığın taze olması kadar önemli olan bir diğer husus, balık aldığımız işyerinin gıda güvenliği ve hijyen kurallarına uyup uymadığıdır.  Hepimizin bildiği gibi mikroorganizmalar bol proteinli gıdaları çok severler ve bol proteinli gıdalarda çok hızlı çoğalırlar. Balıklar ve diğer deniz canlıları da bol protein içerdikleri için mikroorganizmaların en sevdiği gıdaların başında gelirler. Balıkçıların ya da marketlerin satmış oldukları balıklar ne kadar taze olursa olsun işyeri gıda güvenliği ve hijyen kurallarına uygun şekilde çalışmıyor ve çalışanlar hijyen kurallarına uymuyorlarsa sattıkları balıklara çok miktarda mikroorganizma bulaşır. Mikroorganizma bulaşan bu balıkları aldığımızda balıklar daha kısa sürede bozulurlar ve tüketmemiz durumunda gıda zehirlenmesine neden olurlar.

Bu yüzden balık alışverişi yaparken balığımızın taze olmasına dikkat ettiğimiz kadar balık satan işyerinin gıda güvenliği ve hijyen kurallarına uyup uymadığını da kontrol etmeliyiz.

 • Balık kesmek/temizlemek için kullanılan tezgahlar kesinlikle tahta olmamalıdır. Balık kesilen/temizlenen tezgahlar plastik ya da paslanmaz çelik malzeme olmalıdır.
 • Balık satış tezgahları plastik, mermer ya da paslanmaz çelik malzemeden yapılmış olmalıdır.
 • Balık satış tezgahında sergilenen balıklar mutlak surette buz üzerinde sergileniyor olmalıdır. Altında, etrafında buz olmadan satılan balıklar hava sıcaklığının etkisiyle çok çabuk ısınır ve üzerinde mikroorganizmaların çoğalması hızlanır.
 • İşyerinde çalışan tüm personel hijyen kurallarına uygun şekilde giyinmiş olmalıdır (önlük, eldiven, bone vb.).
 • İşyerinde çalışan tüm personel balığın servis edilmesi ya da temizlenmesi sırasında farklı yüzey ve ekipmanlardan temizlenen balığa çapraz bulaşma olmaması için dikkatli ve bilinçli hareket ediyor olmalıdır.
 • Satılan balıklar kesinlikle kağıt ambalajlara sarılmamalıdır (kesekağıdı). Balıklar mutlak surette plastik ambalajlara konularak servis edilmelidir.
 • Balık kesilen/temizlenen tezgah altında balık artıklarının atılması için mutlaka çöp kovası kullanılıyor olmalıdır.
 • Kesilen ve temizlenen balık artıkları zemine değil çöp kovasına atılıyor olmalıdır.
 • Balık temizlenen tezgahın üzerinde ya da yanında mutlaka musluk olmalıdır. Balık temizlendikten sonra içinde kalan artıkları temizlerken, balık leğen ya da kova içinde değil, akan suyun altında yıkanmalıdır.
 • Balık kesmede kullanılan bıçaklar ve diğer tüm ekipmanlar kesinlikle ahşap malzemeden değil, plastik ya da paslanmaz çelik malzemeden yapılmış olmalıdır.
 • Dondurulmuş balıklar mutlak surette dondurucu dolaplarda satılıyor olmalıdır.
 • Balık satan işyerinin zemin ve duvarları kolay temizlenebilen ve açık renkli malzemeden yapılmış olmalı, duvar ve zeminlerde toz, çamur, su birikmesine neden olabilecek çukur ve delikler olmamalı.
 • Balık satan işyerlerinde Su Ürünleri Mühendisi, Veteriner Hekim ya da Gıda Mühendisi çalışıp çalışmadığını sorabilirsiniz. Bu uzman kişilerin çalıştığı işyerleri gıda güvenliği açısından daha dikkatli ve bilinçlidirler.

UYARI: Sokak aralarında seyyar arabalar ile balık satan balıkçılardan kesinlikle balık almayın.

 

Taze balık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Balık ve deniz ürünlerinde sıkça yapılan hile ve tağşişler şunlardır:

Balıkların solungaçlarının kırmızı boya ile boyanması :Hile de sınır tanımayan bazı balıkçılarımız tazeliğini kaybeden balıkların solungaçlarını kırmızı gıda boyası ile boyayarak balıklara tazeymiş görüntüsü vermekte. Balık alırken balığın tazeliğini yalnızca solungaçlarına bakarak almamanız böyle bir tuzağa düşmenizi engeller. Balık alırken tazelik kontrolünü tüm tazelik kriterlerine göre yapmalısınız.

Balıkların farklı balık isimleri ile satılması :Bazı balıkların birbirlerine benzemesini fırsat bilen bazı balıkçılar ne yazık ki müşterilerini aldatmaktan geri kalmıyorlar. Balıkların boylarına göre farklı isimler alması ve bazı balıkların birbirine benzemesi nedeniyle ortaya çıkan kafa karışıklıklarında bazı balıkçılar fırsatı hiç kaçırmıyor ve o balığı hemen pahalı fiyattan satıyor. Örneğin; pisi balığı kalkan balığı diye satılıyor, sarıkuyruk balığı akya balığı diye satılıyor tekir balığının irisi barbunya diye satılıyor. Tüketiciler olarak bu gibi benzerlikleri iyi bilmeli ve hazırlıklı olmalıyız.

Dondurulmuş balığın taze diye satılması: Bazı balıkçılar avlanma sezonu başında fazla miktarda ve uygun fiyata aldıkları balıkları büyük soğuk hava depolarında dondurarak saklarlar. Sakladıkları balığın avlanma sezonunun sonuna doğru bu balıkları soğuk hava depolarından çıkarırlar ve tezgaha koyarlar. Avlanma sezonunun sonlarına doğru balık az olduğu için fiyatı oldukça yüksek olur. Balıkçımızda bu ürünü en bol zamanda en uygun fiyata almıştı. Balıkçımız, balığın fiyatını piyasa fiyatının biraz altında fiyatlandırarak müthiş bir kar sağlar. Dondurulmuş balıkları ilk çözündürüldüklerinde taze balıktan ayrıt etmek zordur. Ancak balığa temas ederseniz dondurulmuş balıklar çözündürüldüklerinde taze balığa göre daha yumuşak olduğunu fark edebilirsiniz. Depodan çıkarılma süresine bağlı olarak da iç kısmı buzlu dış kısmı normal görünümlü olabilir.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top