6-12 aylık Bebeklerde Beslenme

6 7 8 9 10 11 12 aylık bebek bebeklerin beslenmesi nasıl olmalı? Bebek beslenmesinde nelere dikkat edilmeli? Bebeklerin günlük menüsünde hangi yemekler olmalı?

6-12 Aylık Bebeklerin Beslenmesi

Bebekler altı aylık oldukları andan itibaren ek gıdalar ile beslenmeye başlanabilir. Ancak anne sütüyle beslenmeye de devam edilmelidir. Altıncı aydan itibaren bebeğe; inek sütü, yoğurt, meyve suyu, sebze ve meyve püresi, pekmez, yumurta, çeşitli çorbalar, köfte, tavuk ve balık verilmeye başlanabilir. Bu dönemde bebek henüz bu gıdaları daha önce yemediği ve tanımadığı için ek gıdalar bebeğe alıştırarak ve aralıklarla verilmelidir. Ek gıdalar başlangıçta bebeğe 1-2 kaşık ve bebeğiniz açken verilmelidir. Ek gıdanın miktarı zaman içerisinde arttırılmalıdır. Farklı ek gıdalar aynı gün bebeğe verilmemelidir. Her bir ek gıda birkaç gün ara ile verilmeye başlanmalıdır. Örneğin bebeğinize ilk kez yoğurt ve yumurta verecekseniz bu iki gıdayı aynı gün vermeyin. Bir tanesini bugün veriyorsanız diğerini bir iki gün sonra verin. Bebeğinize bu dönemde vereceğiniz ek gıdalar tamamen doğal olmalıdır. Gıdaların hazırlanması sırasında gıda güvenliğine ve hijyene son derece dikkat edilmelidir. Bebeğinizin bağışıklık sisteminin henüz tam olarak gelişmemiş olması tek bakteriyle bile hastalanmasına neden olabilir.

Bu dönemde bebeğinize verdiğiniz ek gıdalara baharat, tuz, şeker, salça, soğan gibi aroma verici maddeler ilave etmeyin. Bu hem bebeğinizin damak tadının gelişmesi için hem de gelişiminin sağlıklı olması için önemli bir husustur.

Bu dönemde bebeğe ek gıda verilmeye başlanmasında çok önemli başka bir durum bulunmaktadır. Alerji. Bebeğinize vereceğiniz ek gıdaların alerjik gıdalar olmaması çok önemlidir. Bunun yanında bebeğinize ilk verdiğiniz gıdaların bebeğinizde alerjik bir durum yaratıp yaratmadığını da gözlemliyor olmalısınız. Bu nedenle ek gıdaların birkaç gün ara ile verilmesi çok önemlidir.

Bu dönem bebeklerde en önemli besin öğeleri C vitamini ve Demir mineralidir. C vitamini bağışıklı sistemini destekleyen bir vitamin olması ve vücutta depolanamaması nedeniyle sürekli alınması gereken bir besin öğesidir. Demir minerali de kansızlık hastalığı oluşmaması için en önemli besin öğesidir. Bu iki besin öğesinin bir diğer önemli tarafı da birbirlerini destekliyor olmalarıdır. Vücutta yeteri miktarda bulunan C vitamini barsaklarda demir minerali emilimini arttırma özelliğindedir. Aynı şekilde C vitamini ve demir minerali birlikte tüketilmeleri durumunda da gıdalarda bulunan demir ve C vitamininden en yüksek seviyede fayda sağlanır.

Bebeğinizin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenip beslenmediğini bilmek için bebeğinizin büyümesini ve gelişimini yakından takip etmelisiniz. Yeterli ve dengeli beslenen bebekler standart bir gelişim gösterirler. Bunun için bebeğinizin; doğumdan 48 saat sonra, 15.günde, 41. Günde, 2.ayda, 3.ayda, 4.ayda, 6.ayda, 9.ayda ve 12.ayda kilosunu, boyunu ve boyun çevresini ölçüp bebek gelişim-büyüme grafiği hazırlamalısınız. Doktorunuzdan alacağınız bu grafik tablosunu doktorunuz ile birlikte takip ederek bebeğinizin gelişiminin ve büyümesinin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Top