Beden Kitle İndeksi Nedir?

Beden Kitle indeksi formülü nedir nasıl hesaplanır? Beden kitle indeksi hesaplaması nasıl olur, Beden kitle indeksi normal değerleri tablosu aralıkları ve sınırları.

 

 

Beden Kitle İndeksi; vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanan ve yaklaşık olarak ideal kilo ağırlığını bulmak için kullanılan bir hesaplama yöntemidir.

 

 

 

 

Beden Kitle Endeksimizi çok basit birkaç hesaplama ile tespit etmek mümkündür. Bu hesaplama için kilomuzu ve boyumuzu bilmemiz yeterlidir. 

Tablo 5 – 53’ de göreceğiniz üzere kilonuzu (kg), boyunuzun karesine bölerek (m2) Beden Kitle Endeksinizi (BKİ) bulabilirsiniz.

 

Beden Kitle Endeksiniz;

Yeşil bölgede ise.............. SAĞLIKLISINIZ

Açık Mavi bölgede ise....... ZAYIFSINIZ (Kilo almanız gerekiyor)

Koyu Mavi bölgede ise...... AŞIRI ZAYIFSINIZ (Kilo almalı ve acilen bir doktora başvurmalısınız)

Sarı Bölgede ise............... FAZLA KİLOLUSUNUZ (Kilo vermeniz gerekiyor)

Kırmızı Bölgede ise........... AŞIRI KİLOLUSUNUZ (Kilo vermeye başlamalısınız ve acilen bir doktora başvurmalısınız)

 

YemekKulübüm.com Tablo 5- 53 - Beden Kütle İndeksi ve Hesaplaması

 

 

 

Eğer yukarıda bahsettiğimiz hesaplama size biraz zor ya da karmaşık geldiyse sizin için hazırlamış olduğumuz diğer tablomuzu kullanabilirsiniz. Tablo 5 – 54’ satır bölümünde ağrılığınızı ya da ağırlığınıza en yakın olan rakamı, sütun bölümünden de boyunuzu ya da ona en yakın olan rakamı bulduktan sonra bu iki rakamın tablo üzerinde kesiştiği rakam size beden kitle endeksinizi verecektir.

 

 

YemekKulübüm.com Tablo 5- 54 - Beden Kitle İndeksi Tablosu

 

 

Top