Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Sağlığımıza Faydaları Zararları nelerdir? Ceviz neye iyi gelir, neye faydası vardır? Ceviz hangi hastalığa iyi gelir? Her gün ne kadar ceviz yemeliyiz?

 

 

Cevizin sağlık için faydaları, cevizin besin değerleri, ceviz nasıl ve ne kadar tüketilmeli, ceviz nasıl muhafaza edilmeli, cevizin sağlığa zararları yan etkileri ve ceviz hakkında genel bilgiler bu yazımızda yer almaktadır.

 

 

 

Ceviz Hakkında Genel Bilgi

Ceviz, cevizgiller (Juglandaceae) familyasından, Juglans cinsinden ağaçlara verilen isimdir. Ceviz’in bilinen tarihi Milattan Öncesi’ne dayanmaktadır. Temel olarak 3 farklı ceviz türü bulunmaktadır. Bu türler Beyaz Ceviz (Juglans cinerea), Siyah Ceviz (Juglans nigra) ve İngiliz (İran) Cevizi (Juglans regia) dır. Bu üç temel türün onlarca melez alt türü bulunmaktadır. Günümüzde dünya üzerinde en çok talep gören ve en yaygın bulunan ceviz türü İngiliz (İran) cevizidir. Siyah ceviz Kuzey Amerika kökenli bir ceviz türüdür. Günümüzde dünya üzerinde ciddi bir ticaret hacmi olan cevizin üretimini en çok yapan ülkeler sırasıyla Çin, İran, A.B.D. ve Türkiye’dir.

 

Ceviz’in Besin Değerleri

Yemek Kulübüm - Cevizin Besin Değerleri Nelerdir

 

Ceviz kuruyemişler arasında çok önemli bir yeri olan gıda maddesidir. İçermiş olduğu vitamin, mineral ve aminoasitlerin yanı sıra sıfır kolesterol içeriği ve yüksek Omega-3 yağ asidi içeriği cevizi önemli yapan özellikleridir. Hergün 25 gram ceviz yemek vücudun ihtiyaç duyduğu Omega-3 yağ asidi miktarının %90’ını karşılayabilir. Bu özelliklerinin yanı sıra ceviz diğer kabuklu kuruyemişler arasında en yüksek antioksidan değerine sahip (ORAC: 13.541) gıda maddesidir. Pikan cevizinin ORAC değeri 17.940’tır.

 

En yüksek antioksidan içeriğine sahip (ORAC) gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Ceviz’in Sağlığa Faydaları

Binlerce yıldır Uzakdoğu’da, İran’da, Anadolu’da, Avrupa’da yemiş olarak tüketilen ceviz aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlara çare olarak da kullanılagelmiştir. Cevizin yalnızca yemiş bölümü değil yeşil kabuğu, yağı ve ağaç yaprakları da geleneksel tıp alanında binlerce yıldır kullanılagelmiştir. Cevizin modern tıp tarafından kabul edilen faydaları ve geleneksel tıptaki bazı kullanım faydaları şunlardır.

 

Vitamin, Mineral ve Antioksidan Kaynağıdır: Ceviz, kabuklu kuruyemişler arasında besin değeri ve antioksidan değeri en yüksek gıda maddesidir. 100 gram ceviz, vücudumuz için günlük olarak gerekli olan Demir mineralinin %39’unu, Magnezyum mineralinin %48’ini, Fosfor mineralinin %73’ünü, Çinko mineralinin %31’ini, Bakır mineralinin %151’ini, Manganez mineralinin %169’unu tek başına karşılayabilir. 100 gram ceviz vücudumuz için günlük olarak gerekli olan B5 vitamininin %33’ünü, B6 vitamininin %34’ünü tek başına karşılayabilir. Vitamin ve mineral değeri bakımından yüksek olan ceviz aynı zamanda zengin bir antioksidan kaynağıdır. Yapısında bulunan antioksidan flavonoidlerle vücudumuzdaki toksik maddelerin atılması için çok faydalıdır.

 

Beyin Sağlığını Korur: Cevizin yapısında bulunan E vitamini, Folat, Omega-3 yağ asidi, B6 vitamini ve diğer antioksidan maddeler beyin ve sinir sistemindeki bilişsel ve motor fonksiyonlarının korunması ve gelişmesi, beyin ve sinir sağlığının korunması ve gelişmesi için çok önemli katkı sağlayan maddelerdir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda cevizin, vücut biyodengesi için çok önemli olan melatonin maddesini içerdiği de tespit edilmiştir. Yapılan diğer bilimsel çalışmalarda cevizin, 15-25 yaş arası gençler başta olmak üzere cevizin beyin sağlığının korunması ve geliştirilmesi için faydalı ve gerekli olduğu, hafızayı ve beynin düşünme mekanızmasına olumlu katkı sağladığı görülmüştür.

 

Kanser Riskini Azaltır: Son yıllarda yapılan birçok kanser araştırmasında cevizin prostat, göğüs ve pankreas kanserine yakalanma riskini azalttığı bazı farklı kanser türleri içinde olumlu etkiler gösterebileceği tespit edilmiştir. Bu bilimsel çalışmalarda düzenli ceviz tüketen kişilerin prostat kanserine yakalanma riskinin %40’a kadar, göğüs kanserine yakalama riskinin %50’ye kadar azaldığı belirlenmiştir.

 

Karaciğer Sağlığını Korur: Cevizin yapısında bulunan antioksidan maddeler karaciğerin genel sağlığını korurken, vücudumuzdaki toksik maddelerin yok edilmesi için antioksidan madde üretmekle görevli olan karaciğere bu konuda destek verir. Cevizin karaciğere verdiği destek bununla sınırlı değildir. Kandaki kolesterol seviyesinin dengelenmesinde de görevi olan karaciğere yapısında bulunan doymamış yağ asitleri ile destekleyen ceviz karaciğerimizin daha az yorulmasına yardımcı olur.

 

Kalp ve Damar Sağlığını Korur: Cevizin sağlığımız için birçok faydası vardır. Ancak bu faydalar arasında en önemli ve en değerli olanı kalp ve damar sağlığımıza sağlamış olduğu faydadır. Cevizin yapısında bulunan vitamin, mineral, yağ asitleri ve antioksidan maddelerin sağlamış oldukları faydalar şunlardır:

- Doymamış yağ asidi oranı yüksek olduğu için kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine önemli katkı sağlar,

- Yapısındaki antioksidan maddeler kan içerisindeki toksik maddeleri (serbest radikaller) yok ederek damarlarda olası bir birikmeyi ve tıkanmayı önler,

- Yapısındaki L-Arginin amino asidi damar sağlığını güçlendirirek kardiovasküler riskleri azaltır,

- Yapısındaki Omega-3 yağ asidi çeşitli nedenlere bağlı olarak kanın damarlar içerisinde aniden pıhtılaşmasını önleyerek olası bir kalp krizinin önüne geçer,

- Kanın sağlıklı bir şekilde oksijen taşımasına yardımcı olur,

- Kandaki trombosit seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur,

- Kan basıncında ani değişimler olmasını önler, kan basıncını korur,

- Kan basıncının korunması ile kalbin sağlıklı ve olağan ritminde çalışmasını sağlar.

 

Kolesterol Dostudur: Cevizin yapısında yüksek oranda bulunan doymamış yağ asitleri kandaki kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürerek, iyi kolesterol seviyesini (HDL) arttırır. Kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesi için cevizin yapısında bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar da yağ asitlerine destek verirler.

En yüksek kolesterol içeriğine sahip gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın.

Diyabet Dostudur: Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda, düzenli ceviz tüketen Tip 2 diyabet hastalarının genel metabolik parametrelerinde gözle görülür bir düzelme tespit edilmiştir. Cevizin zengin bir Omega-3 ve doymamış yağ asidi kaynağı olması nedeniyle özellikle aşırı kilolu Tip 2 diyabetlilerde insulin ihtiyacının ciddi miktarda azaldığı görülmüştür. Bir grup kadın üzerinde yapılan bir araştırmada elde edilen sonuca göre; iki hafta boyunca her gün 28 gram ceviz tüketimi Tip 2 diyabet hastalığının gelişmini en az %24 azaltmaktadır.

 

Kilo Vermeye Yardım Eder: Ceviz, diyet yapan kişilerin ara öğünlerinde güvenle kullanabileceği özel bir gıdadır. Diyet sırasında vücudun genel metabolik işleyişi için gerekli olan vitamin ve mineralleri karşılayan ceviz, vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olurken, lifli yapısı ile barsaklardaki fazla yağın atılmasını sağlar ve doymamış yağ asitleri ile kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra vücutta depolanmayan kaliteli enerji sağlar.

 

Cevizin Diğer Faydaları: Cevizin sağlığımız üzerine olumlu etkileri oldukça fazladır. Vitamin, mineral, yağ asidi ve antioksidan içeriği ile cevizin diğer faydaları şunlardır:

- Erkek bireylerde sperm kalitesini arttırır,

- Metabolik Sendrom riskini azaltır,

- Kemik metablizmasının korunmasına dolayısıyla kemik sağlığının korunmasına katkı sağlar,

- Melatonin seviyesini koruyarak vücudun uyku düzenini dengeler,

- Saç dökülmesini önler, yeni saç oluşumunu ve saçların güçlenmesini destekler,

- Cilt sağlığını korur, cildin parlak ve güçlü görünmesini sağlar,

- Gebe kadınların düzenli ceviz tüketmesi bebeğin bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yardımcı olur,

- Günün getirmiş olduğu stresle başa çıkmaya, ruh sağlığının korunmasına destek olur,

 

Ceviz’in Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Cevizin sağlıklı bireyler üzerinde bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak herkesin tüketim miktarına dikkat etmesi gerekir. Ceviz tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

- Ceviz bazı bireylerde alerjiye neden olabilir. Özellikle alerjik bünyeye sahip bireylerin ceviz tüketimine dikkat etmesi gerekir,

- Sağlıklı bireylerin günlük olarak en fazla 100 gram ceviz tüketmesi önerilir. Düzenli olarak hergün ceviz tüketimi yapılmak isteniyorsa günlük tüketim miktarı 75 gramdan fazla olmamalıdır. Bu miktar ceviz büyüklüğüne bağlı olarak 5-7 adet bütün ceviz demektir.

- Ceviz yüksek yağ oranına sahip bir gıda olduğu için fazla tüketilmesi durumunda sindirim sistemi problemleri ve kilo alma problemleri yaşanabilir,

- Dudaklarınızda ciddi uçuk problemi yaşıyan kişilerin ceviz tüketmemelerini öneririz,

  

Ceviz Nasıl Tüketilmeli, Nasıl Saklanmalı?

Ceviz, kullanım alanı ve tüketim şekli çok çeşitli olan bir gıda maddesidir.

- Cevizin kahverengi sert kabuklarının içinde kalan iç yemişi; çiğ, kurutulmuş ve kavrulmuş olarak doğrudan tüketilebilir, tatlılara salatalara, mezelere, soğuk yemeklere vb. ilave edilebilir.

- Cevizin çiğ iç yemişi, kahverengi kabuğu, yeşil kabuğu ayrı ayrı ya da birlikte su içinde kaynatılarak suyu içilebilir,

- Cevizin yeşil kabuklarından ya da çiğ yemişinden reçel yapılabilir,

- Ceviz yağı salatalara lezzet vermekte kullanılabilir,

- Ceviz yaprağı kaynar suda çay şeklinde hazırlanarak içilebilir,

- Diyet yapan kişiler iç cevizi yoğurdun içerisine parçalar halinde atıp tüketebilir,


Ceviz, yağlı bir gıda maddesi olduğu için muhafaza şartlarına dikkat edilmelidir.

Aldığınız ceviz taze ve kabuklu ise yeşil kabuklarını soyduktan sonra cevizi kahverengi kabukları ile kurutmanızı tavsiye ederiz. Kurutma işleminin hızlı yapılması gerekir. Bu nedenle kurutma işlemi güneş altında, temiz ve yerden yüksek bir alanda yapılmalıdır.

Ceviziniz kuru ve kabuklu ise nemsiz ve soğuk bir ortamda hava almayacak bir ambalaj içerisinde muhafaza etmenizi öneririz,

Ceviziniz, kuru ve kabuksuz ise yani iç ceviz almışsanız, nemsiz, soğuk ve ışık almayan bir ortamda ve hava geçirmeyen cam kavanozda muhafaza etmenizi öneririz, İç ceviz için en ideal saklama alanı buzdolaplarıdır. Ceviz sıcak ya da ışık gören bir ortamda ya da hava alan bir ambalajda saklanırsa kısa sürede acılaşır.

 

Yemek Kulübüm - Cevizli Tarifler

 

Yemek Kulübüm - Cevizli Tarif Ekle

 

UYARI : Bu sayfada yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için bu sayfada verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.

  

KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz.

Top