Daha Fazla Balık Yemek için 7 Neden!

Neden balık yemeliyiz? Balık yemenin önemi ve faydaları nelerdir? Balık yemenin bilinmeyen faydaları neler, Haftalık ne kadar balık tüketilmeli, Balığın faydaları

 

Daha fazla balık tüketmek daha fazla sağlık demektir.

Daha sağlıklı bir yaşam için haftada en az bir kez balık tüketmeliyiz.

Peki daha fazla balık tüketirsek sağlığımıza ne gibi faydası olur?

İşte size 7 neden!

  

 

 

1 – Kanser riskini düşürmeye yardımcı olur:

Balıklarda bol miktarda bulunan Omega 3 ve Omage 6 yağ asitleri, bazı kanser hastalığı risklerini %30 ila %50 arasında azaltmaktadır. Omega 3 ve 6’nın haricinde balıklarda bol miktarda bulunan Selenyum mineralide yine kanser hücreleri ile savaşma özelliğine sahiptir.

 

2 – Depresyonla mücadele eder:

Balıklarda bulunan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, vücudumuzda depresyon ile mücadele eden Seratonin hormonunun seviyesini n yükselmesine yardımcı olur.

 

3 – İnflamasyonun düşürülmesine yardımcı olur:

Balıklarda bulunan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, vücudumuzda meydana gelebilecek artrit gibi iltihaplanma rahatsızlıklarına (inflamasyon) karşı koruyucu ve önleyici etki gösterir, vücudun inflamasyon döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur.

 

4 – Kardiovasküler (Kalp ve Damar) Sağlığını olumlu yönde etkiler:

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri damarlarımızın elastikiyetinin korunması ve gelişmesine, kandaki kötü kolesterol (HDL) seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Bu iki etki kan ve damar hastalıklarının önlenmesi için, kal ve damar sağlığının korunması için çok öenmlidir.

 

5 – Alzheimer ve Kişilik Bölünmesi gibi hastalıklarla mücadele eder:

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, haftada en az bir kez balık tüketen 45 yaş üstü kişilerde, tüketmeyenler kişilere oranla Alzheimer ve Kişilik Bölünmesi gibi nörolojik hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.

 

6 – Gözün görme yeteneğini geliştirir:

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki,Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri göz hücrelerinin, hücre zarını güçlendirerek göz yapımızın güçlenmesini destekler.

 

7 – Diyabet ile mücadele eder:

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bol miktarda balık tüketen kişilerin kan şekeri seviyesi, tüketmeyen kişilere oranla daha düşük olmakta ve düzenli balık tüketen kişilerin diyabete yakalanma riskinin daha düşük olduğu görülmüştür.

 

Top