Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Hangi yiyecekler gaz yapar? Anne sütünde gaz yapan gıdalar nelerdir? Bebeğe gaz yapan yiyecekler nelerdir? Gaz yapan meyve sebzeler nelerdir? Gaz yapan baharatlar.

Gaz Yapıcı Gıdalar Nelerdir?

Mide ve barsaklarımızda oluşan gaz, gıdaların sindirilmesi sırasında meydana gelen doğal bir olaydır. Mide ve barsaklarımızda oluşan gaz vücudumuz tarafından doğal olarak dışarı atılabilmektedir. Bu doğal döngünün düzgün çalışmaması durumunda ise gaz sıkışıklığı meydana gelerek rahatsızlık oluşturabilir. Gazın vücuttan atılamaması durumu sürekli oluyorsa sindirim sistemimizin doğal işleyişinde problem var demektir. Gaz oluşumu büyük oranda yediğimiz gıdalardan kaynaklanmaktadır ancak tükettiğimiz gıdalar dışında da gaz oluşumuna sebep olan bazı durumlarda bulunmaktadır:

-Yemek sırasında hava yutulması,

-Yemeğin hızlı yenilmesi, yiyeceklerin ağızda tam olarak çiğnenmeden yutulması,

-Bir öğünde aşırı miktarda yemek yenilmesi sonucu mideye aşırı gıda girişi,

-Sindirim sistemi hastalıkları (reflü, ülser, mide salgılarının yetersiz olması ve düzensiz salgılanması vb.)

-Sigara ve diğer tütün mamüllerinin kullanılması,

-Sıvı gıdaların pipet ile içilmesi,

-Kullanılan bazı ilaçlar,

-Gıda alerjisi,

-Düzensiz yemek ve öğün alışkanlığı,

-Dar ve sıkı giysiler,

-Stres,

-Sakız çiğnemek,

-Yetersiz egzersiz ve fiziksel aktivite,

 Mide ve barsaklarımızda gaz oluşumuna neden olabilir.

   Gaz oluşumu dış etkenler ve yediğimiz gıdalar haricinde yaş, cinsiyet, hormonların düzenli salgılanması, sindirim sisteminin sağlık durumu, yeme alışkanlıkları, gebelik ve emzirme hali gibi farklı nedenlere göre de farklılık gösterir.

   Midemizde meydana gelen gaz oluşumu ile barsaklarımızda meydana gelen gaz oluşumu birbirinden farklılık gösterir. Midemizde meydana gelen gaz oluşumu genellikle yemek sırasında hava yutulmasından ve gaz içeren gıdaların/içeceklerin tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Barsaklarımızda meydana gelen gaz oluşumu ise çoğunlukla gıdaların yapısında bulunan maddelerin daha küçük maddelere sindirilmesi sonucu ortaya çıkan diğer maddelerden kaynaklanır. Bazı durumlarda midede gaz oluşumuna neden olan maddeler barsaklarda da gaz oluşumuna neden olabilir. 

   Gerçek şudur ki tüm gıdalar midemizde ya da barsaklarımızda gaz oluşumuna neden olmaktadır. Ancak her bir gıda maddesinin oluşturmuş olduğu gaz miktarı farklıdır. Bazı gıdalar çok yüksek miktarda gaz oluşumuna neden olurken bazı gıdalar yok denecek kadar az miktarda gaz oluşumuna neden olurlar. Genel olarak yüksek oranda gaz oluşumuna neden olan gıdalar şunlardır:

Sıvı Gıdalar ve İçecekler : İçecekler deyince akla ilk gelen gazlı içeceklerdir. Gazlı içeceklere imalatları sırasında karbondioksit (CO2) gazı ilave edilir. Karbondioksit gazı doğal olarak midemizde bir gaz problemine neden olmaktadır. Gazlı içeceklerde bulunan karbondioksit gazı tek sebep değildir. Bu içeceklerdeki yüksek asit miktarı da gaz oluşumuna neden olmaktadır. Gazlı içecekler dışında gaz oluşumuna neden olan diğer sıvı gıdalar; süt, kefir, bira, şarap gibi aktif bakteri içeren sıvı gıdalardır. Aktif bakteri içeren bu doğal sıvı gıdalar tüketildikleri zaman, içeriğinde bulunan bakteriler barsaklarımızda çalışmaya devam ederek gaz oluştururlar.

Baklagiller : Kuru fasulye ve nohut başta olmak üzere tüm bakliyatlar yüksek oranda gaz oluşumuna neden olurlar. Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, kırmızı mercimek, barbunya, bezelye ve soya fasulyesinin yapısında bulunan Rafinoz isimli şeker barsaklarda gaz oluşumuna neden olur.  Rafinoz, sindirim sistemimizde mide ve üst barsakta sindirilemez. Kalın barsağa sindirilmeden gelen rafinoz burada barsak bakterileri tarafından fermentasyona uğratılarak sindirilmeye çalışılır. Bu fermantasyon işlemi sırasında karbondioksite ve hidrojen gazı açığa çıkar. Oluşan karbondioksite ve hidrojen gazı barsaklarda yüksek basınç yaratır. Bu yüksek basınç bizim deyişimizle gaz oluşumudur. Rafinoz yalnızca baklagillerde bulunmaz. Beyaz lahana, kırmızı lahana, Brüksel lahanası, brokoli, kara lahana, kuşkonmaz diğer bazı sebze çeşitleri ve tahılların tamamında az miktarda rafinoz vardır.

Meyveler : Hemen hemen tüm meyveler midemizde ve barsaklarımızda gaz oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle elma, erik, şeftali, armut, portakal, mandalina, greyfurt, karpuz, kivi, limon, üzüm, incir diğer meyvelere göre daha fazla gaz oluşumuna neden olurlar. Yüksek gaz problemi yaşayan kişilerin, hamile ve emziren kadınların bu meyveleri tüketmemeleri, meyveleri çiğ olarak tüketmek yerine şeker ilave edilmemiş kompostolarını içmeleri tavsiye edilmektedir. Gaz oluşumuna neden olan meyvelerin kurutulmuş halleri de yine gaz oluşumuna neden olurlar.

Sebzeler : Beyaz lahana, kırmızı lahana, Brüksel lahanası, brokoli, karna bahar, kara lahana, kuşkonmaz az miktarda rafinoz vardır. Rafinoz miktarı baklagillerde ki gibi yüksek oranlarda olmasa da bu sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi gaz oluşumuna neden olur. Bu sebzeler dışında kereviz, şalgam, turplar, soğanlar, enginar da yine gaz oluşumuna neden olurlar. Yüksek gaz problemi yaşayan kişilerin, hamile ve emziren kadınların bu sebzeleri çiğ olarak tüketmemeleri önerilir. Gaz oluşumuna neden olan sebzeler güzelce haşlanmalı ve soğutulup oda sıcaklığında tüketilmelidir.

Kızartmalar ve Yağlı Gıdalar : Yağda pişirilmiş gıdalar ve yüksek miktarda yağ içeren gıdalar midenin asit dengesini bozacağı için gaz oluşumuna neden olurlar. Bu nedenle yüksek gaz problemi yaşayan kişilerin, hamile ve emziren kadınların kızartmalardan ve yüksek miktarda yağ içeren gıdalardan uzak durmaları önerilir. Yüksek miktarda yağ içeren gıdalar; ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı kuruyemişler, yağlı kırmızı ve beyaz et, ayçekirdeği, kolza tohumu gibi yağlı tohumlu gıdalardır.

Yüksek Lifli Nişastalar : Patates, mısır, tahıl gevrekleri, bulgur, irmik, yoğun tahıllı ve tam tahıllı ekmekler, mayalı ekmekler mide ve barsaklarda gaz oluşumuna neden olabilir. Yüksek nişastalı gıdalar arasında gaz oluşumuna fazla sebebiyet vermeyen gıdalar pirinç ve tahılların kepekleridir. Patates ve mısırın neden olduğu gaz oluşumunu engellemek için patates ve mısırın haşlanarak tüketilmesi önerilir.

Süt ve Süt Ürünleri : Sütün yapısında doğal olarak bulunan laktoz şekeri barsaklarda gaz oluşumuna neden olmaktadır. Dondurma, ayran, yoğurt, peynir, krema, tereyağı gibi sütten yapılmış veya süt içeren (laktoz içeren) tüm gıdalar da gaz oluşumuna neden olurlar. Yüksek gaz problemi yaşayan kişilerin, hamile ve emziren kadınların gaz problemi yaşamaması için laktozsuz süt içmesi, laktozsuz sütten yapılan süt ürünlerini tüketmesi önerilir.

Diğer Gıdalar : Yukarıda saymış olduğumuz gıdalar haricinde gaz oluşumuna neden olan diğer gıdalar şunlardır: Yumurta, şekerli-şekersiz-tatlandırıcılı sakızlar, soslu gıdalar, yapay tatlandırıcılar (aspartam, sakarin vb.), kafein içeren içecekler ve gıdalar, çikolata, patates cipsi, salam sosis, sucuk gibi yüksek miktarda gıda katkı maddesi içeren gıdalar.

 

 

Top