Guatr Nedir?

Guatr nedir, belirtileri nelerdir? Guatr nedenleri ve tedavisi nedir, Guatr neden olur, İyot yetersizliği hastalığı nedir, Beslenme bozuklukları nelerdir.

Guatr hastalığı tiroid bezinin anormal şekilde büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Guatr hastalığı ağrı ve acı veren bir hastalık değildir ancak aşırı büyüyen tiroid bezi yemek yerken yutkunmayı ve nefes almayı güçleştirir, çoğu zaman öksürüğe ve ses kısılmasına neden olur. Guatr hastalığının en yaygın nedeni ise vücutta iyot minerali eksikliği olmasıdır.

Tiroid bezi boynumuzda Adem elmasının hemen altında yer alan, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid bezi vücudumuzun normal işleyişinin devam etmesi için tiroid hormonları üreten çok önemli bir bezdir. Üretmiş olduğu hormonlar metabolizmamızın dengesini sağlamakla görevlidir. Bu nedenle tiroid bezi hayati öneme sahiptir. İyot minerali tiroid bezi tarafından üretilen tiroid hormonlarının yapısında bulunur. İyot minerali vücudumuzda eksik olduğunda tiroid hormonlarının üretimi de aksamaktadır. Tiroid bezi tiroid hormonları haricinde ayrıca kalsitonin hormonu da üretmektedir.

Tiroid hormonları vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılması gereken enerji kaynağına karar veren hormonlardır. Yani vücudumuzda var olan yağ ve karbonhidratın kullanımına karar veren mekanizmadır. Tiroid hormonlarının az ya da çok salgılanması kilomuzu kontrol edebilmemiz için çok önemlidir. Tiroid hormonları vücut ısısının dengelenmesi, kalp atış hızının dengelenmesi, protein üretiminin dengelenmesi gibi birçok önemli metabolik olayda görev alan çok önemli hormonlardır.

Guatr hastalığına neden olan faktörler (Tiroid bezinin büyümesine neden olan faktörler);

  • Vücutta meydana gelen iyot eksikliği
  • Hipertiroid durumu (Graves hastalığı)
  • Hipotiroid durumu (Hashimoto hastalığı)
  • Gebelik (gebelik sırasında salgılanan HCG hormonu tarafından)
  • Tiroid bezinde gelişen nodüller
  • Tiroid bezi iltihabı
  • Tiriod kanseri

 

Hipertiroid durumunda yani tiroid hormonlarının fazla salgılanması durumunda vücutta belirgin bir zayıflama görülür. Zayıflama ile birlikte, aşırı sinirlilik durumu, kadınlarda adet döneminin kısa sürmesi, kalp hızında artış, kalp çarpıntısı, barsak hareketlerinde artış, halsizlik gibi belirtiler görülür.

Hipotiroid durumunda yani tiroid hormonlarının az salgılanması durumunda vücudun genel işleyişinde belirgin bir yavaşlama görülür. Bu yavaşlama ile beraber kabızlık, kilo artışı, yavaş hareket etme, üşüme, halsizlik, saç dökülmesi, kadınlarda adet döneminin ağrılı ve ağır olması, ciltte kuruluk gibi belirtiler görülür.

Guatr hastalığı çoğunlukla vücutta iyot eksikliğinde kaynaklanan bir hastalıktır. Ancak guatr hastalığına yalnızca iyot bakımından yetersiz beslenen kişiler yakalanmaz. Kadınlar, 40 yaşın üzerindeki kişiler, bağışıklık sistemine hasar veren hastalıklar yaşamış kişiler, gebe kadınlar, menopozdaki kadınlar, radyasyona maruz kalan kişilerin guatr hastalığına yakalanma riskleri yüksektir.

Yetişkin bir bireyin günlük iyot tüketimi kg ağırlığı başına 2 µg olmalıdır. Yani 80 kg ağırlığında bir bireyin günlük olarak 160 µg iyot alması gerekmektedir. İyot yetersizliği genel olarak günlük 50 µg ve altında iyot tüketiminin olduğu durumlarda gerçekleşir. Bu miktarın üzerindeki iyot tüketimlerinde genel olarak eksiklik yaşanmamaktadır. İyot mineralinin aşırı miktarda tüketilmesi de toksik etkiye neden olabilir. Günlük olarak 2 mg’a kadar alınan iyot vücutta tolere edilebilirken, 2 mg üzeri iyot alımları zehirlenmeye neden olabilir.

İyot minerali bakımından zengin olan gıdalar; iyot ile zenginleştirilmiş gıdalar (tuzlar), süt ve süt ürünleri, her türlü deniz ürünü ve yumurtadır.

 

Yemek Kulübüm - İyot Minerali İçeriği En Yüksek Olan Gıdalar

  

 

Top