Hangi mevsimde hangi balık yenilir?

Hangi balık hangi mevsimde yenir? Hangi Ayda Hangi balık yenir? Hangi balık ne zaman yenir? Palamut Lüfer hamsi ne zaman çıkar, ne zaman daha lezzetli olur?

Bu yazımızda; hangi mevsimde hangi balık yenir, hangi balık hangi mevsimde yenir, hangi balık ne zaman daha lezzetli olur, hangi ayda hangi balık yenir sorularına cevap bulacaksınız.

  

Tüm dünya genelinde deniz balıkçılığında (kültür balıkçılığı haricinde) balıkların yumurtlama ve yavrulama dönemlerine göre belirli aylarda belirli balıklara avlanma yasakları konulur. Av yasaklarının yanı sıra herhangi bir deniz balığını yılın 12 ayı yiyerek aynı lezzeti alabilmemiz de zaten mümkün değildir. Her balığın yumurtlama ve yavrulama dönemleri, göç durumları, deniz suyu sıcaklığı, iklim şartlarına göre lezzeti farklılık göstermektedir. Örneğin palamut yazın avlanıyor olsa, kışın yediğimiz palamuttan aldığımız lezzeti yazın yediğimiz palamuttan alamayız. Çünkü palamuta lezzet veren en önemli unsur palamutun kendi yağıdır. Palamutun yağlı olması için soğuk görmesi gerekir. Soğuk gören palamut yağlanarak daha lezzetli bir hale gelir.

 

Ülkemizde 15 Nisan ve 31 Ağustos tarihleri arası genel av yasağı zamanıdır. Bu tarihler arasında tüm balık türlerinin avlanması yasaktır. Bu tarihler dışında kalan zaman diliminde ise balık cins ve türlerine bağlı olarak dönemsel avlanma yasakları da vardır. Balık av yasaklarının olduğu zaman dilimlerinde balıklar yumurtlama ve yavrulama dönemindedir. Balık türlerinin nesillerini devam ettirebilmesi için ve bizlerin de her yıl rahatça ve bolca balık yiyebilmemiz için av yasaklarına uyulması büyük önem taşımaktadır.

 

Peki balıkların en lezzetli olduğu aylar hangileridir. Hangi balık hangi mevsimde hangi ayda yenir? İşte ay ay bu sorunun cevabı:

 

Hangi ayda hangi balık yenir?

 

Ocak

Ocak ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Barbunya, Çipura, Dil balığı, Dülger balığı, Fener balığı, Hamsi, İskorpit, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lahoz, Levrek, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Karadeniz Mezgit, Mırmır, Minekop, Orfoz, Orkinos, Palamut, Sarıkuyruk, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik, Zargana.

 

Şubat

Şubat ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Barbunya, Çipura, Dil balığı, Dülger balığı, Hamsi, İskorpit, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lahoz, Levrek, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Mırmır, Minekop, Orfoz, Orkinos, Palamut, Sarıkuyruk, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik.

 

Mart

Mart ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Barbunya, Çipura, Dülger balığı, Hamsi, İskorpit, İzmarit, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lipsoz, Lüfer, Mırmır, Minekop, Orfoz, Orkinos, Palamut, Tekir, Tirsi, Tombik.

 

Nisan

Nisan ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Çipura, İskorpit, İzmarit, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lipsoz, Mırmır, Minekop, Orfoz, Pisi.

 

Mayıs

Mayıs ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Çipura, Kalyoz, Karagöz, Kılıç, Pisi.

 

Haziran

Haziran ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Çipura, Gelincik, Karagöz, Levrek Karadeniz, Pisi.

 

Temmuz

Temmuz ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Çipura, Gelincik, Karagöz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Pisi, Uskumru.

 

Ağustos

Ağustos ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Çipura, Kalkan, Karagöz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Mırlan, Palamut, Pisi, Sinarit, Tirsi, Uskumru.

 

Eylül

Eylül ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Dülger, Kalkan, Karagöz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Lüfer, Mırlan, Minekop, Palamut, Pisi, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik, Uskumru.

 

Ekim

Ekim ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Barbunya, Dülger, Fener balığı, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Karagöz, Kupes, Lahoz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Lüfer, Mırlan, Minekop, Mırmır, Palamut, Orfoz, Orkinos, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik, Uskumru.

 

Kasım

Kasım ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Barbunya, Dülger, Fener balığı, Hamsi, İskorpit, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lahoz, Levrek Akdeniz, Levrek Karadeniz, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Mırlan, Minekop, Mırmır, Palamut, Orfoz, Orkinos, Sarı kuyruk, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik, Uskumru.

 

Aralık

Aralık ayında avlanabilen ve yenilebilen balıklar şunlardır: Akya, Barbunya, Dil balığı, Dülger balığı, Fener balığı, Hamsi, İskorpit, İstavrit, İzmarit, Kalkan, Kalyoz, Kefal, Kılıç, Kupes, Lahoz, Levrek Akdeniz, Lipsoz, Lüfer, Mercan, Karadeniz Mezgit, Mırmır, Minekop, Orfoz, Orkinos, Palamut, Sardalya, Sarıkuyruk, Sinarit, Tekir, Tirsi, Tombik.

 

Hatırlatma: Hangi Ayda Hangi Balık Yenir yazımızla birlikte sizlere kolaylık olması açısından bir takvim de hazırladık. Aşağıdaki takvime bakarak hangi mevsimde hangi balık yiyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Hazırlayan: Gıda Danışmanım

Balık Avlama ve Yeme Takvimi

Top