Makarna çeşitleri ve özellikleri

Makarna Çeşitleri İsimleri nelerdir? Makarna Çeşitlerinin özellikleri nelerdir? Ramen Nedir, Makaranın yapılışı nasıldır, En güzel Makarna Sözlüğü

Bu yazımızda; makarna çeşitleri isimleri nelerdir, makarna çeşitlerinin özellikleri nelerdir, ramen nedir, makaranın yapılışı nasıldır, kaç çeşit makarna vardır, gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

 

Makarna Çeşitleri ve Özellikleri

Makarnalar içeriklerine göre;

  • Sade,
  • Tam Buğday Unlu (kepekli)
  • Çeşnili,
  • Zenginleştirilmiş,

gibi çeşitli türlerde üretilmektedir. Çeşitli türlerde makarna üretimi mümkün olmakla birlikte makarna hamurunun hazırlanış şekli tüm çeşitlerde aynı şekilde yapılmaktadır.

Tam buğday unlu makarna çeşidi, durum buğdayının öğütme ve eleme aşamasında kepeklerin irmikten ayrılmaması ile elde edilir.

Çeşnili makarna çeşidi, irmik haline getirilen durum buğdayının yoğrulması aşamasında hamur içerisine süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri, sebzeler, baklagiller, lifler, baharatlar ve çeşitli bitkiler ilave edilerek hazırlanır.

Zenginleştirilmiş makarna çeşidi, irmik haline getirilen durum buğdayının yoğrulması aşamasında hamur içerisine D vitamini, kalsiyum minerali, nisin, folik asit, demir minerali gibi vitamin ve minerallerin ilave edilmesiyle hazırlanır.

 

Makarnalar şekil yönünden kesimlerine göre;

  • Uzun makarna (çubuk, lazanya, erişte vb.)
  • Kısa kesme makara (burgu, fiyonk, kalem, mantı, erişte, boncuk, düdük vb.)
  • Şehriye (arpa, tel, yıldız vb.)

gibi çeşitlerde üretilmektedir.

 Aşağıdaki tablolarda hangi makarna çeşidine hangi sos türünün daha uygun olduğunu görebilirsiniz.

 

Makarna Çeşitleri ve İsimleri nelerdir 1

 

Makarna Çeşitleri ve İsimleri nelerdir 2

 

 

Güzel makarna nasıl yapılır

 

Makarna Tarifleri Kategorisi

 

 

Top