Mineraller

Mineral nedir? Mineraller hakkında bilgi, Minerallerin görevleri ve faydaları nelerdir? Hangi mineral hangi gıdalarda bulunur, hangi mineral ne işe yarar.

Doğada bulunan yüzlerce kimyasal element arasında insan sağılığı için gerekli ve önemli olan 25 farklı element bulunmaktadır. Sağlığımız için gerekli olan ve gıdalarımızla vücudumuza almamız gereken bu kimyasal elementlere mineral diyoruz. Mineraller, vitaminler gibi vücudumuzda kimyasal olayların gerçekleşmesi için hayati derecede öneme sahip kimyasal maddelerdir. Gıdaların mineral içeriği çevresel dış etkenlere ve gıdanın yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bir meyvenin ya da sebzenin içermiş olduğu mineral miktarı ve çeşidi yetiştirilmiş olduğu toprakta ve suda bulunan mineral miktarı ve çeşidine bağlıdır. Yine kasaplık bir hayvanın etinde bulunan mineral miktarı ve çeşidi, hayvanın beslendiği yem ve suya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Mineraller vücutta ince barsak ve on iki parmak barsağında emilerek kana geçerler. Her bir mineralin barsaklarda emilim oranı farklılık göstermekle birlikte bir mineralin gıdalarda bulunduğu yapı ve formu da emilim oranını değiştiren bir durumdur. Örneğin, yumurta ve ıspanak içerisinde bulunan bir mineralin miktarları aynı olsa bile vücudun bu iki gıdadan emilim yaptığı mineral miktarı aynı değildir. Çünkü ıspanak ve yumurta içerisinde bulunan bu mineral farklı kimyasal maddelere bağlı halde bulunmaktadır. Bir gıdanın ne kadar mineral içerdiği değil, vücudun o gıdadan o minerali ne kadar emilim yaptığı önemlidir. Örneğin ıspanak demir minerali bakımından en zengin gıdaların başında gelmektedir. Oysa vücudumuz ıspanak içerisindeki demir mineralinden çok az emilim yapabilmektedir.  Minerallerin vücudumuzda bulundukları miktarlarını "Tablo 5 – 20 : İnsan Vücudunun Mineral İçeriği" tablosunda, vücudumuzun cinsiyet ve yaşa göre günlük mineral ihtiyacını "Tablo 5- 20- Minerallerin Tavsiye Edilen Günlük Tüketim Miktarları" nda görebilirsiniz.

 

İnsan vücudunda hangi mineralden ne kadar var

 

Günlük Mineral ihtiyacımız nedir?

 

Mineraller, vücudumuzun duyduğu ihtiyaca ve vücudumuzda yarattığı etkiye göre 3 başlık altında sınıflandırılır. 

  1. Majör Mineraller (Makro mineraller)
  2. Minör Mineraller (İz mineraller)
  3. Toksik Mineraller (Zararlı mineraller)

Majör mineraller vücudumuzda mutlaka olması gereken ve vücudumuzda çok önemli görevlerde yer alan minerallere verilen isimdir. İz mineraller majör mineraller kadar önem arz etmeyen ancak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu minerallere verilen isimdir. Toksik mineraller ise vücudumuza girdiğinde sağlığımız için risk oluşturan kimyasal maddelerdir. Toksik mineralleri daha önce “Gıda Kaynaklı Hastalıklar – Sağlık Sorunları” bölümünde “Kimyasal Tehlikeler” başlığı altında detaylı bir şekilde anlattığımız için bu bölümde tekrar yer vermeyeceğiz.

Majör mineraller; Potasyum (K), Sodyum (Na), Magnezyum (Mg), Kalsiyum (Ca), Demir (Fe), Fosfor (P), Fosfatlar (PO4), Klor (Cl).

İz Mineraller; Bakır (Cu), Çinko (Zn), Manganez (Mn), Selenyum (Se), Nikel (Ni), Kobalt (Co), Krom (Cr), Flor (F), İyot (I), Molibden (Mo).

Zararlı (Toksik) Mineraller; Siyanür (CN), Civa (Hg), Kadmiyum (Cd), Kurşun (Pb), Arsenik (As).

 

   
Top