Vitaminler

Vitamin nedir? Vitaminler hakkında bilgi, Vitaminlerin görevleri ve faydaları nelerdir? Hangi vitamin hangi gıdalarda bulunur, hangi vitamin ne işe yarar.

Vitaminler, karbonhidratlar, yağlar ve proteinler gibi enerji vermeyen ancak vücutta kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesinde enzimler ve hormonlarla birlikte çalışan ve hayati öneme sahip besin öğeleridir. Vitaminlerin birkaç tanesi haricinde hiçbiri vücutta üretilemezler. Bu sebeple vitaminleri gıdalarımız ile sürekli olarak vücudumuza almamız gerekir.

Vitaminler enerji vermeyen ancak vücudumuzda kimyasal madde olarak metabolizmanın çalışmasında hayati görevi olan besin öğeleridir. Genel olarak 13 farklı vitamin olduğu bilinir. Ancak bu sayı 20’dir. Yani birbirinden farklı 20 vitamin bulunmaktadır. Tüm vitaminler yapısal ve kimyasal olarak birbirlerinden çok farklı maddelerdir ki bu sebeple vitaminlerin belirli bir gruplandırmasını yapmak zordur. Örneğin bazı vitaminlerin yapısında asit bulundururken, bazı vitaminlerin yapısında alkol bulunmaktadır. Bu durum vitaminlerin gruplandırılmasını zorlaştırmaktadır. Vitaminlerin tüm özellikleri değerlendirildiğinde vitaminler ancak tek bir ortak özelliklerine göre iki gruba ayrılmıştır. Yağda çözünen vitaminler ve suda çözünen vitaminler. Yağda ve suda çözünen vitaminleri “Tablo 5- 07- Vitaminlerin Gruplandırılması” nda görebilirsiniz.

 

Vitaminler Nasıl Gruplandırılır

 

Yağda çözünen vitaminler vücudumuzda depolanabilen vitaminlerdir. Yağda çözünen vitaminler karaciğerimizde depolanırlar. Suda çözünen vitaminler ise vücudumuzda depolanamayan vitaminlerdir. Bu sebeple suda çözünen vitaminleri günlük beslenme planlarımızda sürekli olarak almamız gerekir. Yağda çözünen vitaminleri günlük beslenme planımızda her gün almamız gerekmez. Yağda çözünen vitaminlerin alımlarını haftalık olarak beslenme planımızda değerlendirmemiz daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü yağda çözünen vitaminlerin çok yüksek miktarlarda alınması bazen sağlığımız açısında olumsuzluk yaratabilir. Bireyin vitamin ihtiyacı; yaşa, cinsiyete, hastalık durumuna, alkol ve sigara tüketimine, kadınlarda gebe olunması gibi durumlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Vitaminler oldukça dayanıksız maddeler olmaları nedeniyle gıdaların işlenmesi, depolanması ve pişirilmesi sırasında oldukça dikkat edilmelidir.

Vitaminlerin vücut için gerekli olan miktarları miligram (mg), mikrogram (µg) ya da uluslar arası ölçü (International Unit - IU) ile ifade edilir. Günlük olarak tüketmemiz gereken vitaminlerin miktarlarını “Tablo 5 – 08 : Vitaminlerin Tavsiye Edilen Günlük Alım Miktarları ve Yeterli Tüketim Miktarları” da görebilirsiniz.

 

Günlük Vitamin İhtiyacımız nedir

 

         

 

 

Top